Koně v akci 2019: "Ve jménu krále" - Koně na náměstí

Největší setkání koní a lidí v domově Velké pardubické, to je srpnová výstava Koně v akci. Letos se uskuteční už po jednadvacáté. A bude to ročník plný historie. Letos nás totiž čeká téma opravdu majestátní – Ve jménu krále

Aktualizace 20. 8.:

Tradiční upoutávkou na mezinárodní výstavu Koně v akci je nejen průvod ulicemi města, ale také ukázky z programu na Pernštýnském náměstí. KONĚ NA NÁMĚSTÍ se letos konají v pátek 23. srpna od 17 hodin.

Průvod kočárů, koní a jezdců se vydá z Pardubického závodiště už o hodinu dříve. Po ulicích Teplého a 17. listopadu projede třídou Míru, aby Zelenou branou vjel na Pernštýnské náměstí. A protože téma letošní výstavy je historické a majestátní – Ve jménu krále, nebudou chybět ani dobové kostýmy.

„V kočárech pojedou král s královnou, budou tu panošové, rytíři apod. Na Pernštýnském náměstí pak diváci uvidí menší ukázky z programu, které nám prostředí náměstí umožňuje, například skupinu historického šermu „FEXT“, ale také třeba taneční vystoupení,“ přibližuje program akce manažerka výstavy Koně v akci Kateřina Mandysová.

Průvod se poté vydá po Jahnově třídě přes Karlovinu, Anenský podjezd a Pichlovu ulici zpět na závodiště. Průvod bude doprovázet Městská policie Pardubice včetně jejího jízdního oddílu. „Prosíme řidiče o pochopení. Může samozřejmě dojít k zpoždění dopravy, ale věříme, že pohled na barevný průvod koní bude stejně jako v minulých letech stát za to,“ dodala Mandysová. Vstup na program Koně na náměstí je zdarma.

 

Aktualizace 16.8.: V pořadí 21. ročník mezinárodní výstavy Koně se uskuteční už za týden. Letošní téma největšího setkání koní a lidí v domově Velké pardubické bude vskutku majestátní – výstava totiž bude „Ve jménu krále“. Chovatelské přehlídky a soutěže doplní bohatý doprovodný program s vrcholem v podobě velkolepého rytířského turnaje.

Výstava Koně v akci se na Pardubickém závodišti koná o víkendu 24. a 25. srpna. Předcházet jí ale bude už tradiční páteční průvod městem a vystoupení účastníků výstavy v rámci programu Koně na náměstí. V pátek 23. srpna už také začnou první soutěže plemene hafling, které obstarají největší část víkendového programu. Český svaz chovatelů haflingů, z.s. totiž připravil šampionát tohoto plemene v sedlových soutěžích.

„V rámci chovatelských přehlídek a šampionátů se představí i další plemena, například shetland a welch pony. Rozsáhlý a tradiční program mají chladnokrevná plemena. Svaz chovatelů norika, slezského norika a českomoravského belgického koně v České republice je dokonce spolupořadatelem výstavy,“ připomíná manažerka výstavy Kateřina Mandysová. Chladnokrevná plemena kromě šampionátů a přehlídek klisen a hřebců své dovednosti předvedou také v soutěží v orbě, ovladatelnosti a tahu.

„Opakem těchto velkých plemen budou malí koně – tradičně se totiž uskuteční i skokové závody minikoní. Tento seriál soutěží pak vyvrcholí v rámci Velké pardubické, kdy se poběží finále Malé Velké pardubické minikoní,“ dodává Mandysová.

Za doplnění stojí také Jezdecké hry pro děti, prezentace chovu španělských koní, dostih chladnokrevných plemen a ukázky různých typů zápřeže koní.

V rámci doprovodného programu pak na diváky čeká například karneval na koních, soutěž o nejhezčího koně výstavy a především ukázky dovedností a pracovních i sportovních činností všech plemen. Vrcholem tohoto programu bude rytířský turnaj v podání brněnské divadelní a kaskadérské společnosti Štvanci. Letos se zaměřili na výročí Řádu templářů, který byl pravděpodobně založen před 900 lety v roce 1119. „Celkem by se během výstavy mělo představit až 350 koní všech plemen a velikostí,“ doplňuje ještě manažerka výstavy.

Součástí výstavy bude také sobotní večerní koncert a country bál a také už tradiční vyhlašování regionální potraviny MLS Pardubického kraje. K vidění bude také „voříškiáda“ a další doprovodný program.

Vstupenky na výstavu lze koupit na místě, ale také v online předprodeji na www.zavodistepardubice.cz v sekci Vstupenky. Základní vstupné na sobotu včetně večerního koncertu je 190 Kč, na neděli 130 Kč. V prodeji jsou také zvýhodněné dvoudenní permanentky, a to za 260 Kč. Mládež a studenti platí polovinu, děti do 140 cm, senioři nad 65 let a držitelé průkazů ZTP/ TP a ZTP/P mají vstup zdarma. Volný vstup pro všechny je na páteční program. „Máme i zajímavou nabídku pro návštěvníky Sportovního parku Pardubice. Pokud totiž diváci dorazí na výstavu Koně v akci s hrací kartou parku a koupí vstupenku pro dospělého, další vstupenku dostanou zdarma,“ říká manažerka výstavy Kateřina Mandysová.

Výstava Koně v akci se ve Sportovním parku Pardubice také sama prezentuje. Na stanovišti číslo 15 si návštěvníci parku mohou až do neděle 18. srpna vyzkoušet zmenšené překážky z kurzu Velké pardubické. Děti tu také malují obrázky na téma „král a kůň“, nebo vybarvují omalovánky. Všechna díla budou vystavena na výstavě Koně v akci, autor nejhezčího obrázku vyhraje dvě vstupenky na 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou.

 

ČASOVÝ HARMONOGRAM VÝSTAVY KONĚ V AKCI

 

Pátek 23. srpna           14:00 hod.                  zahájení šampionátu plemene hafling

                                    16:00 hod.                  průvod koní a kočárů městem

                                    17:00 hod.                  Koně na náměstí (Pernštýnské nám.)

Sobota 24. srpna        8:00 hod.                    zahájení soutěží plemene hafling

                                                                        Jezdecké hry pro děti

                                    12:00 hod.                  zahájení soutěže v orbě

                                    14:00 hod.                  hlavní program před tribunami

                                    16:00 hod.                  zahájení soutěže v tahu

                                    20:00 hod.                  večerní program

Neděle 25. srpna        8:00 hod.                    zahájení soutěží plemene hafling

                                                                       Jezdecké hry pro děti

12:00 hod.                   hlavní program před tribunami s rytířským turnajem (ukončení programu cca 16:00 hod. dostihem chladnokrevných koní)

                                    14:00 hod.                  závody minikoní

 

 

Aktualizace 26. 3: Návštěvníci se mohou těšit na výstavu plnou barev, královského majestátu a rytířů. Vrcholem dvoudenního programu bude nedělní vystoupení brněnské divadelní a kaskadérské společnosti Štvanci, kterou už diváci výstavy znají z minulých let. Letos se zaměřili na řád templářů a jeho výročí. V rámci doprovodného programu se uskuteční karneval na koních v dobových kostýmech se soutěží o nejlepší kostýmy ať už jednotlivců, nebo celých skupin.  

„Jsme ale především výstava, a tak hlavní bude chovatelský program. Znovu se uskuteční chovatelské přehlídky. Na programu bude šampionát koní plemene hafling v sedlových soutěžích, šampionát shetlandských pony a výstava welsch pony. Tradičně se představí chladnokrevná plemena, včetně soutěží v ovladatelnosti a těžkém tahu,“ vyjmenoval některé body připravovaného programu Martin Korba, místopředseda představenstva Dostihového spolku a.s. Diváci budou moci obdivovat chladnokrevná a další koňská plemena i v soutěžích orby klasickým a otočným pluhem.

Naprostým opakem „něžných obrů“ jsou minikoně. V posledních letech se v rámci výstavy Koně v akci konají parkurové závody těchto malých plemen koní Przechwozd Tour. Diváci se pak s nimi mohou potkat také v rámci festivalu Velké pardubické, kde se konají rozběhy a finále Malé Velké pardubické.

Součástí výstavy budou rovněž Jezdecké hry pro děti a bohatý doprovodný program pro malé návštěvníky. V sobotu se na závodišti uskuteční ochutnávky regionálních potravin MLS Pardubického kraje.

„V loňském roce jsme poprvé uspořádali také večerní program. Ten nás čeká letos znovu, a to opět v rámci sobotního programu. Vystoupí v něm například skupina KYX ORCHESTRA,“ naznačila manažerka výstavy Kateřina Mandysová.

Výstava KONĚ V AKCI se uskuteční ve dnech 24. – 25. srpna. Vstupenky na výstavu je možné koupit už nyní, a to prostřednictvím online prodeje na stránkách závodiště v sekci Vstupenky. Prodávají se buď jednodenní vstupenky, nebo zvýhodněná dvoudenní permanentka. Do konce května je tento typ vstupenky navíc možné koupit se slevou.

Výstavě bude předcházet průvod městem a program s krátkými ukázkami na Pernštýnském náměstí. Akce KONĚ NA NÁMĚSTÍ má svůj termín v kalendáři v pátek 23. srpna.  

Publikováno: 20.8.2019 9:50:00
Kategorie: zajímavosti
Rubrika: výstavy a show
diskuze k článku
Aktuální číslo
Obsah čísla 7/2020