Obsah čísla 3/2019 ročník: 67

Ve středu 27. února přicválá vytrvalý Janek (Kroupa) s Madonnou a Kaštanem - to vše s březnovým číslem časopisu Jezdectví! V rozsáhlém rozhovoru dojde řada i na tolik diskutovanou vytrvalost, na ježdění s fonendoskopem a dýmkou, na darebáky i na úžasně bezelstné bytosti, koně... Proč investigativní novinář Janek Kroupa, mimochodem mistr republiky ve vytrvalosti, přirovnává vytrvalost k horolezectví?   

Jak chovat koně přirozeně, aniž bychom ubližovali jim i sobě, na toto téma v článku o managementu chovu koní a různých způsobech ustájení. Jaké mají výhody a nevýhody? A jak posoudit vaši stáj?

Legendární Manolo Mendez si sice zkrátil jméno, zkratky ve výcviku však neuznává, a podle koně pozná, jakého má jezdce. Stačí chvíli pozorovat - a většinou hned ví, v čem je problém. A přijede i do Čech!

Jak bude ovlivňovat výkonnost koně jeho zevnějšek, co myslíte? Co je důležité, aby takový sportovec či plemenný jedinec rozhodně měl a co mít nemusí? Budete překvapeni!

Josef Váňa mladší učinil jedno zásadní rozhodnutí, a zřejmě to znamená, že ho v cíli Velké pardubické již mezi vítězi neuvidíme. Nebo jak to bude opravdu? A kolik vydělal jako trenér hned první měsíc?

V chovatelské části se zastavíme u nemoci označované zkratkou WFFS. jaké jsou její příznaky, jak často se vyskytuje a u koho a dá se léčit? Musí se vyřadit z chovu hřebec pozitivní na WFFS? A samozřejmě další otázky a odpovědi našich chovatelů a velmi zajímavé dopisy/odpovědi na jiné dopisy, uveřejněné minule!  

Na závody zatím vyjedeme jen hypoteticky, protože se zastavíme u tažných vozidel vozíků na koně. Jak je vybírat a jak s nimi potom zacházet?

Jistě ji ve stáji také máte - nasedací stoličku. Ale ani s ní není nasedání žádná legrace, a rozhodně musíme apelovat na všechny jezdce, aby i při zcela banálním nasedání dodržovali pravidla bezpečnosti! 

Oko potěší výsledky fotosoutěže našich čtenářů Obraz koně, která trvala více než půl roku, a zřejmě i proto se v ní sešly opravdu nádherné fotografie. Kdo získá ceny od Canonu? A kdo vyhrál? 

Exkluzivně přinášíme ojedinělý žebříček Pavo Pohár Jezdectví 2018 pro skokové jezdce od 12 do 21 let. V čele jsou Michlíčková, Vingrálková a V. Nágr, ale i ostatním se vedlo dobře. A když už jsme u skokových jezdců, zaskočíme na Moravu a navštívíme některé stáje - co se v nich před sezonou děje a jak se jeví letošní forma? Kdo má nového koně -  a kdo už třeba nemá starého? A abyste na závodech opravdu zářili, zveme vás na trénink s Davidem Fialkou. Když budete dodržovat vše, co radí, nemůže vás na závodech nic překvapit!

V České jezdecké federaci se opět schyluje k volbám, a tak jsme chtěli představit všechny kandidáty. Bohužel to dopadlo jinak....

 

 

 

 

 

Článek Strana
Editorial: Pozdvižení 3
Nové dvou- i čtyřnohé přírůstky a pozvánka na Sprehe-seminář 4
Kam za sportem, vzděláním a zábavou? Kam za nákupy? 5
Koně na Žofíně 2019 - sport, chov i zábava na jednom místě PROGRAM 6
Novinář a mistr republiky ve vytrvalosti Janek Kroupa: Vyhráli jste, když projedete zdraví cílem 8
Management chovu a prostředí: Na čem záleží spokojenost a zdraví koně? 16
Etookénko: Manolo Mendez a jeho tréninkové wellness pro koně 20
Jak ovlivňuje zevnějšek výkonnost? 24
Josef Váňa ml - jako jezdec už VP nevyhraje, ale má trenérské cíle v Itálii 28
Chov: Je WFFS nebezpečím? 32
Anketa pro chovatele - odpovídá Dušan Vantroba, Jan Chýle a Rostislav Zich 34
Plemenní hřebci v ČR 2019 35
Napsali nám: Vážený pane Skřivane! 40
český teplokrevník má za sebou i před sebou těžký rok 41
Jedeme na závody: Tažné vozidlo 42
Nasedací stolička budiž pochválena! 46
Sedlář Robert Baloun: Jiná cesta 50
Janova hora a huculové zpod sněhové peřiny 52
Vyhodnocení soutěže Obraz koně - vítězné snímky 54
Pavo Pohár Jezdectví 2018: Kategorie děti - něco na té Mari je! 58
Pavo Pohár Jezdectví 2018: Kategorie junioři - Sára jede 60
Pavo Pohár Jezdectví 2018: Kategorie mladí jezdci - největší změny 64
Ceny drezurní komise ČJF na Žofíně - nominace 66
Skokem na Severní Moravě - co je nového ve známých parkurových stájích? 68
Trénujeme parkur 74
ČJF: Sekretariát v Hošťálkově; Činnost KRKu; Jezdkyní roku Kellnerová, cena pro Prague Playoffs 78
ČJF: V dubnu se rozhodne o prezidentovi 80
Knihy: Cesta k jemnosti 82
Aktuální číslo
Obsah čísla 8/2020